BEZPIECZEŃSTWO I PIERWSZA POMOC – WIZYTA POLICJANTA I RATOWNIKA MEDYCZNEGO W KLASIE 3

Uczniowie klasy 3. w ramach klasowej akcji uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w życiu codziennym. Rozpoczęli je przed feriami zimowymi, spotykając się z pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, który przedstawił im zasady bezpiecznego spędzania czasu, nie tylko podczas zimowych zabaw, ale również podczas spędzania go przed komputerem, przedstawiając zasady bezpieczeństwa w sieci Internet.

W dniu 22.02.2024r. kontynuowali zajęcia, tym razem dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszym gościem był tato Oskara, ucznia klasy 3. – pan Sławomir Bednarczyk – który na co dzień pracuje w Bieszczadzkim Pogotowiu Ratunkowym, wykonując trudny i odpowiedzialny zawód ratownika medycznego. Dzieci dowiedziały się ile zespołów ratunkowych jest na terenie naszego kraju, do czego służą śmigłowce LPR i co znajduje się na wyposażeniu karetki pogotowia. Jednak najważniejszą informacją było to, że o życie trzeba dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować. W związku z tym uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.

Dzieci uczyły się jak należy sprawdzić u człowieka przytomność oraz oddech, w jaki sposób pomóc osobie poszkodowanej, zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) oraz ćwiczenia praktyczne na fantomach. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego.

Umiejętności i wiadomości, jakie nabyli pod czujnym okiem naszego Gościa są bezcenne i na pewno pozostaną w ich pamięci. Dziękujemy.

A. Szałajko E. Biega