POSZUKIWACZE HISTORII – WYCIECZKA EDUKACYJNA KLAS I-III

W czwartkowy poranek, 7-ego października 2021r., uczniowie klas I-III wzięli udział w zorganizowanym wyjeździe edukacyjnym.

Pierwsza na trasie była Bóbrka, a w niej Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Dzieci pod okiem przewodnika zwiedziły skansen, gdzie zobaczyły m.in. kamienny obelisk upamiętniający założenie kopalni oleju skalnego, dwa czynne szyby naftowe (kopanki) podczas ich pracy, warsztat mechaniczny, kuźnię i kotłownię. Niemałe wrażenie zrobiła na nich ekspozycja multimedialna, która dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwoliła zobaczyć interaktywne wnętrze apteki, dawne laboratorium oraz pracę XIX-wiecznego aptekarza.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum oraz Dwór Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Naszą wizytę rozpoczęło wysłuchanie Roty i zapoznanie się z oryginałami dzieł poetki. Dzieci wraz z Panią przewodnik dokładnie obejrzały dworek, w którym pisarka spędziła ostatnie lata życia, a także wysłuchały prelekcji dotyczącej jej twórczości.

Ostatnim miejscem na wycieczkowym szlaku było Muzeum Historyczne w Dukli, mieszczące się w zabytkowym pałacu z XVIII wieku. Uczniowie poznali nie tylko dzieje pałacu i jego kolejnych właścicieli, ale mieli również możliwość obejrzenia obszernych zbiorów muzealnych związanych z historią Polski, jak i regionu. Dodatkowo, przed budynkiem muzeum dzieci mogły z bliska przyjrzeć się ekspozycji broni ciężkiej, m. in. działom, armatom, wyrzutniom rakiet, czołgom.

Całodniową wycieczkę zakończył spacer po otaczającym dukielskie muzeum parku, mieniącym się piękną paletą barw jesiennych liści.

Cieszymy się, że udało nam się choć trochę przybliżyć uczniom historię naszej niedalekiej okolicy, a przy okazji spędzić miło czas.