I REGIONALNY KONGRES MEDIATORÓW SZKOLNYCH I RÓWIEŚNICZYCH

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych wraz
z opiekunami uczestniczyli w I Regionalnym Kongresie Mediatorów Szkolnych
i Rówieśniczych.

Kongres odbył się pod hasłem „Porozumienie w naszych rękach – siła mediacji w szkole”. Wśród znamienitych prelegentów znaleźli się Artur Lipiński – Sędzia Sądu Okręgowego
w Krośnie, Agnieszka Chrostowska-Bawoł – Wicedziekan Rady OIRP w Rzeszowie oraz Anna Hałucha-Skoczek – członek zarządu Ośrodka Mediacyjnego przy OIRP w Rzeszowie, mediator. Lucyna Małek-Adamiak – wizytator KO w Rzeszowie, Rzecznik Dyscyplinarny. Wiesław Pałka – Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1
w Przysietnicy, Justyna Fudała – mediator, trener mediacji, psycholog. Wystąpienia dotyczyły aspektów prawnych mediacji, edukacji uczniów w zakresie prawa, odpowiedzialności uczniów i nauczycieli, a także wzmacniania poczucia sprawstwa poprzez powierzanie uczniom odpowiedzialnych ról i zadań.

Uczniowie wzięli również udział w warsztatach komunikacji intepresonalnej, podczas których uczyli się wyrażać swoje potrzeby i opinie w sposób empatyczny unikając agresji. W tym roku wyjątkową wartością był fakt, że część zespołów prowadzona była przez samych mediatorów rówieśniczych, którzy wcielili się w rolę trenerów.

Podczas Kongresu na scenie wystąpiły także przedstawicielki naszego Klubu Mediatorów Rówieśniczych – Magdalena Cichoń oraz Milena Kowalczyk. Uczennice opowiedziały o obchodach Międzynarodowego Dnia Mediacji, jaki odbył się w Szkole Podstawowej
w Górkach, dzieląc się doświadczeniami związanymi z praktycznym wykorzystaniem mediacji w życiu szkoły. Jesteśmy bardzo dumni z naszych młodych mediatorek, które
z zaangażowaniem promują dialog, współpracę i pokojowe rozwiązywanie konfliktów.