WYCIECZKA KRAKÓW – OJCÓW

W dniach 13-14 czerwca uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII uczestniczyli w krajoznawczo – turystycznej wycieczce na trasie Kraków – Ojców.

W pierwszym dniu mieli okazję zobaczyć: Wawel, Dziedziniec Katedry na Wawelu, Katedrę, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie, ogrody oraz Smoczą Jamę. Przeszli Drogą Królewską. Na ul. Franciszkańskiej 2 zatrzymali się pod Oknem Papieskim. Od opiekunów dowiedzieli się, że właśnie tutaj gromadziła się młodzież, by móc spotkać się z ukochanym Janem Pawłem II podczas pielgrzymek do ojczyzny. Następnie przeszli na Rynek Główny, gdzie wysłuchali hejnału, historii powstania Sukiennic oraz roli rynku dla mieszkańców Krakowa na przełomie wieków. Weszli również do kościoła Mariackiego, by podziwiać ołtarz Wita Stwosza. Zobaczyli mury obronne miasta, Barbakan oraz dom, w którym mieszkał Jan Matejko. Po kolacji uczniowie mieli okazję podziwiać Kraków nocą.

W drugim dniu nasi turyści udali się wraz z panią przewodnik do Ojcowa.

Z zainteresowaniem wysłuchali historii powstania Ojcowskiego Parku Narodowego. Dowiedzieli się, że miejsce to posiada wiele walorów przyrodniczych, tj.: unikatowe gatunki roślin i zwierząt np. brzoza ojcowska, liczne gatunki nietoperzy oraz ciekawe formy krasowe. Widzieli: ostańce – Igłę Deotymy i Maczugę Herkulesa. W parku tym jest wiele jaskiń. Uczniowie weszli do Groty Łokietka. Przeszli również do Zamku na Pieskowej Skale. Pani przewodnik uświadomiła uczniów, że zobaczyli tylko jeden z wielu zamków, które można podziwiać wędrując Szlakiem Orlich Gniazd.

Wycieczkę uważamy za udaną. Uczniowie radośni i uśmiechnięci wrócili do swoich domów.